G-0E1XE7YSTRVenüs’teki yaşam belirtileri, bilim dünyasını ikiye böldü! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Diablo 4 geliyor: Yeni görüntüler paylaşıldı!

e
sv

Venüs’teki yaşam belirtileri, bilim dünyasını ikiye böldü!

01 Temmuz 2021 13:28

Geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan Venüs’teki fosfin gazıyla yaşam teorisi yıkıldı. Araştırmaya göre gezegenin atmosferi hiçbir canlı için uygun olamaz.

“Venüs’te yaşam olabilir”, teorisi yıkıldı!

 İrlanda’da bulunan Queen’s Üniversitesi’deki bir araştırma ekibi Venüs’ün atmosferi fazla kuru olduğu için orada bir yaşam olmayacağını öne sürdü. Nature Astronomy dergisinde yayınlanan çalışmada uzay sondalarından toplanan bulutlardaki durumlar incelendi.

Venüs Gezegeni Özellikleri, Atmosferi, Yörüngesi ve Keşifler - Uzay ve  Astronomi Bilgi Kaynağı

Çoğunlukla sülfürik asitten ve biraz da sudan oluştuğu bildirilen bulutların altında herhangi bir organizmanın varlığının sürdürülemeyeceği ortaya konuluyor çalışmada. En aşırı koşullarda yaşayan mikropların dahi hayatta kalmasının mümkün olmadığı ifade ediliyor. 

Bilim dünyası ikiye bölündü!

Bilim insanlarını ihtilafa sürükleyen teori ise fosfin gazının varlığından başka bir şey değil. Gezegenimizden de bildiğimiz üzere fosfin gazı hayvanların bağırsaklarında veya bataklık tarzı oksijen açısından yoksun ortamlar yaşayan mikropların faaliyetlerinden oluşuyor ve doğrudan yaşamın varlığına işaret ediyor.

Okyanuslarla kaplı eski Venüs – Atlas

Bu açıdan Venüs’te yaşamın varlığını savunan veya var olmadığını savunan iki uçtaki bilimcilerin de bu gazın varlığının sebebini ortaya koyması gerekiyor. Bunun nasıl olduğu anlamak için Cardiff Üniversitesi’nden Prof. Jane Greaves liderliğindeki bir ekip NASA ve ESA tarafından onaylanarak Venüs’e örnek toplamak için 2023’te bir keşif aracı gönderecek.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Venüs’te yaşam olabilir mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli