G-0E1XE7YSTRDünyanın en güçlü gelgit türbini Orkney elektrik üretmeye başladı! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy Buds 2 modeli tanıtılmadan önce fiyatı sızdırıldı

e
sv

Dünyanın en güçlü gelgit türbini Orkney elektrik üretmeye başladı!

05 Ağustos 2021 12:17

Üreticilerinin dünyanın en güçlüsü olduğunu söylediği gelgitle çalışan bir türbin, Orkney’deki şebeke üzerinden elektrik üretmeye başladı. Orbital O2’nin önümüzdeki 15 yıl boyunca iki bin evin yıllık elektrik ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olduğu aktarıldı.

Mayıs ayında yola çıkan 680 tonluk türbin şimdi bir denizaltı kablosunun 2MW açık deniz ünitesini yerel kara elektrik şebekesine bağladığı Fall of Warness’a demir atmış durumda. Orbital Marine Power, yüksek debide akan sulardan güç alacak ilk ticari türbininin “önemli bir kilometre taşı” olduğunu söyledi.

Dünyanın en güçlü gelgit türbini Orkney elektrik üretmeye başladı

Elektrik enerjisi üretmek için geliştirilen bu türbin aynı zamanda hidrojen üretmek için karadaki bir elektrolizöre de güç sağlıyor. Türbinin üst yapısı, geçen gelgit akışından enerji çeken alt kısımlara bağlı olarak rotorlarla su yüzeyinde yüzebiliyor. Özel bir sistemi bulunan bu türbinin bağlama zinciri 50’den fazla çift katlı otobüsü kaldırabilecek güce sahip. Elektrik, türbinden dinamik bir kablo aracılığıyla deniz tabanına ve ardından statik bir kablo aracılığıyla karadaki elektrik şebekesine aktarılıyor.

Şirket teknolojinin ticarileştirilmesi için çabalıyor ve iş olanaklarının artacağını söylüyor.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/dunyanin-en-guclu-gelgit-turbini-orkney-elektrik-uretmeye-basladi-6562693
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli