G-0E1XE7YSTRSosyal medyadan hakaret edenlere hapis cezası geliyor - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

iOS 15 kamerasında Gece Modu tamamen kapatılabilecek

e
sv

Sosyal medyadan hakaret edenlere hapis cezası geliyor

21 Ağustos 2021 08:20

Türkiye, uzun süredir ‘sosyal medya düzenlemesi’ kapsamında özel bir çalışma yapıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ‘denetleme’ göreviyle yürütülecek olan bu süreçte, sosyal medyadan hakaret edenlere 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası geliyor. Ayrıca Sosyal Medya Başkanlığı açılması da gündemde.

Türkiye’de Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlara ilişkin ‘sosyal medya düzenlemesi’ bir süredir yüksek sesle konuşuluyor. Son olarak konuyla alakalı yeni bilgiler de ortaya çıkmış durumda.

Resmi açıklamalar, sosyal medya üzerinden hakaretlerde üç aydan iki yıla kadar hapis cezası verilebileceğini gösteriyor. Ayrıca yalan haber yapan ya da yayılmasına katkı sağlayanlar için de benzer bir ceza söz konusu. Hapis cezası bu durumda bir yıl ile beş yıl arasında değişecek.

 

Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında BTK da düzenleyici olarak görev yapıyor. Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında BTK da düzenleyici olarak görev yapıyor.

Sosyal Medya Başkanlığı kurulacak

Tabii bu görev doğrudan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ‘denetleme’ göreviyle yürütülecek. Ayrıca önümüzdeki süreçte Sosyal Medya Başkanlığı açılabileceği de gündemde.

Kaynak : https://www.google.com/amp/s/www.yenisafak.com/amphtml/teknoloji/sosyal-medyadan-hakaret-edenlere-hapis-cezasi-geliyor-3678025
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli