G-0E1XE7YSTRAirbus, uçan taksi tasarımını tanıttı! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Mojang, iki yeni Minecraft oyunu üzerinde çalışıyor!

e
sv

Airbus, uçan taksi tasarımını tanıttı!

25 Eylül 2021 10:58

Avrupa merkezli havacılık şirketi Airbussıfır emisyona sahip yeni elektrikli uçan taksisini tanıttı. Elektrikle çalışacak yeni nesil uçan taksisini tanıtan şirket, kentsel alanlarda sessizce uçuş imkanı sunacak. İşte detaylar…

Airbus’ın uçan taksi tasarımı şehir içi ulaşıma elverişli!

Airbus uçan taksiler konusunda çalışmalar yürüten birkaç firmadan biri olarak biliniyor. Dikey bir şekilde iniş ve kalkış yapabilen taksiye CityAirbus adı verildi. Bilim-kurgu filmlerinden çıkmışa benzer bir tasarım sahip olan taksi V şeklinde kuyruk tasarımına sahip.

Airbus unveils the next generation of its flying taxi

Aracın sahip olduğu sekiz adet Siemens SP200D elektrikli pervane motoru toplam 100 kW güç sunarken, dört yolcu kapasitesine yer veriliyor. Ayrıca 119 km/s hız, 80KM menzil ve uzaktan kontrol özelliğine sahip olacak.

Ses konusunda da geliştirmeler sunan şirket, aracın 70 dBa’nın altında ses ürettiğini söylüyor. Airbus Helicoptes CEO’su Bruno Even şehir için ulaşım sorunlarını çözmek için çalıştıklarını ve ”Topluma güvenli, sürdürülebilir ve entegre olmuş bir hizmet sunmak için tüm yeteneklerimizi geliştiriyoruz” sözlerini dile getirdi.

CityAirbus için ilk uçuş tarihi 2023 yılı gösterildi. 2025 yılında ise sertifika verilmesi planlanıyor.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli