G-0E1XE7YSTRWindows 11 güncellemesinin büyük sorunu: TPM 2.0 nedir? - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Redmi Note 11 için yeni iddialar atıldı: Bir devrim niteliğinde olacak!

e
sv

Windows 11 güncellemesinin büyük sorunu: TPM 2.0 nedir?

10 Ekim 2021 11:19

Teknoloji devi Microsoft”un yeni Windows’u Windows 11, 5 Ekim’de tüm kullanıcılara sunulmuştu. Windows 11’i yüklemek isteyen çoğu kullanıcı ise Windows 11’in yeni kuralı olan TPM 2.0 zorunluluğu ile karşılaştı.

Nedir bu TPM 2.0?

Windows 11’in yeni kurallarından olan TPM 2.0 zorunluluğu ise çoğu kullanıcıya sorun çıkardı. Bilgisayarında TPM bulunmayan ya da açık olmayan çoğu kullanıcı ise Windows’un yeni sürümünü yükleyemedi. Peki nedir bu TPM 2.0?

Windows 11 Yayınlandı! Nasıl İndirilir? - Tekno Safari

İngilizce bir kısaltma olan “TPM”‘nin açılımı “Trusted Platform Module“, yani Türkçesiyle “Güvenilir Platform Modülü”‘dür. Donanım güvence altına almak için tasarlanan bu mikrodenetleyici, entegre şifrelenmiş haberleşme yolunu kullanır. TPM 2.0 modülü anakartta mevcutsa donanımlar şifrelenmiş bir yazılımsal korunma altına alınır.

Şifreleme anahtarları oluşturarak bu şifreleme anahtarlarını saklar ve bilgisayarın dışarıdan bir müdahaleye (zararlı yazılımlarkötü niyetli kullanıcılar ve benzeri gibi) karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Kötü amaçlı bir çok yazılıma ve diğer farklı saldırılara karşı işletim sisteminin daha güvenlikli olması için ek koruma sağlar.

TPM (Trusted Platform Module) Nedir nasıl aktif edilir

Windows 11 İçin Neden TPM 2.0 Gereklidir?

Halı hazırda Windows işletim sistemlerinde kullanılan BitLocker şifrelemesi, dosyaları korunması için şifreleme anahtarlarını TPM’de üstün korumayla saklayabilir. Bilgisayara herhangi bir gereklilikten dolayı önyükleme yapıldığında sürücünün kilidinin açılması için TPM’de saklanan anahtarların kullanılması gerekir. Böylece eğer kötü niyetli bir saldırgan sistem sürücünüzü bilgisayarından söküp başka bir bilgisayara yerleştirirse  yabancı bir yazılım dosyalarınıza erişmek istediğinde TPM şifrenizi bulamadığından dolayı dosyalarınaza erişemez.

Desteklenmeyen Bilgisayara Windows 11 Nasıl Kurulur?

Aslında bir çok kullanıcının şu anda kullanmayı tercih ettiği Windows 10 işletim sisteminde bile normal şartlar altında BitLocker TPM olmadan çalışmıyor. Ama Windows 10’da Windows 11’e benzer bir TPM sürümü zorunluluğu yok. Bu konuyu diğer başlık altında inceleyeceğiz. Yani sonuç olarak Windows 11 için gerekli olan TPM 2.0 sayesinde Microsoft, Windows 11 işletim sistemine karşı oluşturulabilecek yazılım tabanlı saldırılar oluşturmak veya bir çok bilgisayarda disk şifreleme gibi önemli özellikleri devre dışı bırakmak zorunda kalmayacaktır.

TPM 1.2 Neden Windows 11 için Uyumlu Değil?

Bu konu aslında tamamen Microsoft’un tercihi. Microsoft, Windows 11’i ilk duyurduğunda Windows 11’in TPM 1.2’nin de desteklenebileceğini belirtmişti. Ancak Microsoft, bu kuralı sonradan değiştirerek, TPM 2.0 olarak güncelledi.

Windows 11 ile Microsoft Store çok daha zengin hale geliyor - LOG

TPM 2.0 desteği nasıl kontrol edilir?

Adım 1 : Windows+R tuşlarına basarak çalıştır menüsünü açın

Adım 2: Açılan menüye “devmgmt.msc” yazıp aygıt yöneticisini açın.

Adım 3: Açılan Aygıt Yöneticisi penceresi altında Güvenlik Cihazları bulun ve üzerine tıklayın.

Not: Eğer bilgisayarınız aktif bir TPM 2.0 modülü bulunuyorsa Güvenilir Platform Modülü 2.0 şeklinde gözükecektir.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli