G-0E1XE7YSTRÇin, dünyanın en güçlü katı yakıtlı roket motorunu test etti! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

TUA, 5 yıllık kalkınma planını açıkladı!

e
sv

Çin, dünyanın en güçlü katı yakıtlı roket motorunu test etti!

25 Ekim 2021 11:19

Çin Uzay ve Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketinden (CASC) yapılan  açıklamada, roket motorunun Şansi eyaletinin Şian kentindeki yer testinde 500  tonluk itki gücüne ulaştığı bildirildi.

Açıklamada 3,5 metrelik motorun, Çin’in halihazırda uzay programında  kullandığı en büyük taşıyıcı roket olan Long March 5’i ateşleyen sıvı yakıtlı  roket motorundan dört kat fazla güç ürettiği ve bu alanda dünyanın en iyisi  olduğu belirtildi.

Roket motorunun ağırlığını ve boyutunu azaltmak için yüksek dirençli  lifler içeren kompozit malzemeler, itiş gücünü arttırmak için de egzoz ve yanma  haznesinde bazı yeni teknolojiler kullanıldığı kaydedildi.

Çin dünyanın en güçlü katı yakıtlı roket motorunu test etti

Motorun 1000 ton itiş gücü üretebilen versiyonunun da geliştirme  aşamasında olduğu aktarıldı.

Bir yerden bir yere hızlı taşınabilen ve anında ateşleme kabiliyetine  sahip katı roketler, askeri amaçlı platformlarda yaygın olarak kullanılıyor. Sıvı  yakıtlı roket ateşleyicileri ise daha etkin itiş gücü sağladıkları için uzay  programlarında tercih ediliyor fakat fırlatış hazırlığı uzun sürüyor.

Katı roket ateşleme teknolojisindeki ilerlemenin, uydu fırlatışları ve  insanlı uzay seferleri için yeni olanaklar sağlayabileceği öngörülüyor.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/cin-dunyanin-en-guclu-kati-yakitli-roket-motorunu-test-etti-6623173
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli