G-0E1XE7YSTRAvustralya yasağa hazırlanıyor: Uyulmazsa milyonlarca dolarlık ceza ödenecek! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Türkiye Uzay Ajansı uluslararası iş birliklerini artırıyor

e
sv

Avustralya yasağa hazırlanıyor: Uyulmazsa milyonlarca dolarlık ceza ödenecek!

31 Ekim 2021 14:53

Yasa tasarısı; Facebook, Whatsapp, Reddit, Bumble gibi sosyal medya platformlarının, kullanıcılarının yaşını öğrenmesi için tüm makul adımları atmasını öngörüyor.

Çevrim içi gizlilik vurgusu yapılan metinde, şirketlere veri toplama sırasında çocukların çıkarlarını korumayı öncelik haline getirme görevi de veriliyor.

Şirketler, 16 yaşın altındaki çocukları bu platformlarda ailelerinden izinsiz bir şekilde barındırmaları halinde 10 milyon Avustralya dolarına (yaklaşık 73 milyon lira) kadar ceza ödeyecek.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre Başsavcı Michaelia Cash, yaptığı açıklamada, “Avustralyalıların verileri ve gizliliğinin korunmasını ve dikkatle ele alınmasını sağlıyoruz. Yasa tasarımız, bu standartlara uymayan şirketlerin ağır bir şekilde cezalandırılacağı anlamına geliyor” dedi.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI KONUSUNDA EN KATI ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK

Eğer bu tasarı yasalaşırsa, Avustralya sosyal medya kullanımı sırasında yaş kontrolü konusunda en katı ülkelerden biri haline gelecek.

Genelde bilgi teknolojisi endüstrisine hakim en büyük şirketler için kullanılan “Big Tech”e karşı daha önce de adımlar atan ülke, internetteki yanlış bilgilere ve hakaretlere savaş açtığını açıklamıştı.

Yılın başlarında sosyal medya şirketlerinin haber içerikleri için para ödemesini öngören yasayla, Google ve Facebook gibi devlerin haber kuruluşlarıyla anlaşma imzalaması sağlanmıştı.

Büyük internet şirketlerini platformlarında paylaşılan haberlerle ilgili ilk kez ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya bırakan yasanın, başka ülkelerdeki benzer düzenlemelere emsal oluşturabileceği düşünülüyor.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/avustralya-yasaga-hazirlaniyor-uyulmazsa-milyonlarca-dolarlik-ceza-odenecek-6626946
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli