G-0E1XE7YSTRFacebook planını tamamen değişitriyor; Metaverse için milyarlarca dolarlık yatırım - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Apple, İlk VR başlığını 2022’de piyasaya sürecek

e
sv

Facebook planını tamamen değişitriyor; Metaverse için milyarlarca dolarlık yatırım

01 Kasım 2021 20:11

ABD’li teknoloji şirketi Facebook , insanların ortak sanal alanlarda varolabilecekleri ve iletişim kurabilecekleri metaverse adlı sanal dünya için çalışmalara başladığını duyurmuştu.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Facebook, milyarlarca dolar yatırım ile kuracağı “metaverse” adlı sanal dünyayı inşa edecek laboratuvarın finansal sonuçlarını artık ayrıca açıklayacağını ve ana reklam faaliyetlerinin “önemli derecede belirsizlik” ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

Facebook’un dün gece açıkladığı bilançosuna göre üçüncü çeyrek kârı yüzde 17 yükselirken, şirket Apple iOS cihazlarda gizlilik ayarlarını değiştirmesinin dördüncü çeyrekte dijital faaliyetlerine zarar vereceği uyarısında bulundu.

FACEBOOK BEKLENTİLERİN ALTINDA GELİR AÇIKLADI

Facebook üçüncü çeyrekte beklentilerin altında gelir açıklarken, şirketin faaliyetlerinden sorumlu en üst düzey yöneticisi Sheryl Sandberg analistlere yaptığı açıklamada bunun iOS değişikliklerinden kaynaklandığını ifade etti.

Şirketin mali işlerden sorumlu yönetici (CFO) Metaverse’i oluşturmaktan sorumlu Facebook Reality Labs’e yapılacak yatırımların 2021 faaliyet kârını yaklaşık 10 milyar dolar azaltacağını ifade etti.

Facebook insanların ortak sanal alanlarda varolabilecekleri ve iletişim kurabilecekleri yeni geliştirilmekte olan metaverse adlı sanal dünyanın oluşumunu desteklemek için Avrupa Birliği genelinde gelecek beş yılda 10 bin  kişi istihdam etmeyi planladığını açıklamıştı.

CEO Mark Zuckerberg analistelere yaptığı açıklamada “Bu yakın gelecekte bizim için kârlı olacak bir yatırım değil. Ancak metaverse dünyasının mobil internetin yerine geçeceğine inanıyoruz” dedi.

Kaynak : https://www.google.com/amp/s/www.milliyet.com.tr/amp/teknoloji/facebook-planini-tamamen-degisitriyor-metaverse-icin-milyarlarca-dolarlik-yatirim-6627747
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli