G-0E1XE7YSTRTwitch Fake Bit nedir? - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Tablet satışları düşüşe geçti!

e
sv
avatar

Teknoloji Dünyası

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir süredir Twitch, “kara para aklama” sözleriyle Türkiye’de ciddi derecede çalkalanıyor. Twitch yayıncıları, Türkiye’de kara para mı akladı? fake bit olayı nedir? hepsi burada.

Son günlerde sosyal medyadan duyurulduğu Twitch fake bit sorununa her bir saatte bir kişi dolandırılıyor. Bizde bu haberimizde en son yaşanan Twitch olaylarını aktaracağız.

Geçtiğimiz eylül ayında Meta’nın çökmesinden hemen bir gün sonra Twitch’e de Hackerler saldırı düzenledi. Bu saldırıda, tamtamına 125GB veri sızdırılmıştı. Bu sızdırılma sorununda ilk iş yayıncıların gelirlerine bakmak idi ancak sonraki herkes “Fake Bit” olayını keşfetti. Aslında bu sorun daha önceden de yayıncılar tarafından farkedilmişti ancak Twitch bir hamle yapmamıştı.

Geçen yıl da “Soramazsın” diye biri geçtiğimiz yıl kredi kartı dolandırıcısı ile görüşmüştü. Fakat bu olayda işe yaramamıştı maalesef. o zaman da herhangi bir güvenlik önlemi alınmadı. İzlemek isterseniz videoyu yukarıdan izleyebilirsiniz.

Olay normalde şu şekilde; dolandırıcılar, çalınmış olan herhangi bir kartla yayıncılara Donate (Bağış) gönderiyor, daha sonrasında yayıncılar da bu kartlardan yararlanarak gelirleri dolandırıcılarla beraber birbirlerine bölüşüyorlar. Olay, ilk olarak Twitch yayıncısı olan “Jahrein” kullanıcı adına sahip olan Ahmet Sonuç bildirdi diyebiliriz.

Twitch fake bit hırsızlığını kimler uyguluyor?

Emirhan Tekin’in kendi Twitter hesabında ilk önce bir haber paylaştı ve bu habere göre Twitch’te bit hırsızlığına Bora Şaraplı imza attı diyebiliriz. Twitch fake bit dolandırıcılığına imza atan ikinci kişi ise TRACKME diye birisi.

Bazıları kişiler bunu yaptığını kabul edip takımlarından ayrılmak zorunda kalırken bazıları böyle bir şey işlediğini bilmediğini söylüyor. itiraf edenler dışında diğer kişilerin suçları açıklanmadığı için henüz bir şey söyleyemiyoruz.

Valorant’ta Twitch de kara para hırsızlığı yapan kişileri Pernament Ban ( Kalıcı süreli oyundan atılma) vereceğini söyledi. Geçtiğimiz saatlerde de Riot Games Türkiye’den sorumlu Müdür olan Erdinç İyikul, sorumlu olan kişilerden haber beklediklerini, henüz bu karara varmadıklarını belirtti.

#TemizTwitch etiketi ile Twitter da çalkalanma var

Olaylar büyüyor ve birçok kişinin işin içinde olduğunu öğrenen herkes korkudan paniğe kapılıp Twitch’e bir çözüm getirilmesi için Twitter’da “#temiztwitch” etiketini gündem haline getirdi ve Twitter kullanıp bu hastag’i gören birçok kişi “Temiz Twitch olayı nedir?” diye meraktan çatladı. Olaylar büyüyünce de bir çok yayıncı korkudan 5 Kasım’a kadar asla yayın açmayacağını söyledi. Ayrıca sizin için bu hastag etiketini kullanan bir kişiyi sizin için ekranlara getiriyoruz.

Tweeti göremiyorsanız aşağıdaki düğmeye tıklayarak Tweete gidebilirsiniz.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli