G-0E1XE7YSTRJeff Bezos davasında şaşırtan karar! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Epic Games’te yeni oyun geldi!

e
sv

Jeff Bezos davasında şaşırtan karar!

06 Kasım 2021 11:35
Blue Origin'in kurucusu ve CEO'su olan Jeff Bezos'un NASA ve Elon Musk'ın Space X'ine açtığı davada herkesi şaşırtan karar verildi. İşte detaylar...

NASA’nın Ay’a tekrardan gitme fikirleri için açtığı ihalede hatırladığınız gibi Elon Musk’ın kurucusu olduğu Space X kazanmıştı. İhalenin ardından Jeff Bezos ve e müteahhit firması Dynetics, ihaleyi protesto etmişti.

Jeff Bezos, NASA’yı GAO’ya şikayet etmişti!

Jeff Bezos’un Blue Origin’i ve Dynetics, tek bir şirketin bu kadar büyük bir ihaleyi üstlenmesinin rekabete aykırı olduğu ve seçim sürecinin önyargılı olduğu gerekçesiyle NASA‘yı ABD Hükümeti Mali Sorumluluk Ofisi‘ne (GAO) şikayet etmişti.

NASA

NASA ise Artemis programıyla birlikte 2024 yılında aya gitmekte kararlı olduğunu ve bunu ihalenin kazanı SpaceX ile birlikte yapacağını belli ediyor. Yaklaşık 3 milyar dolarlık ihalenin kazananı Elon Musk da uzay aracını yapmayı kafasına koymuş durumda. Açılan ihalede SpaceX önde olamsının sebebi ise SpaceX dışında verilen tekliflerin hepsi neredeyse 2 katı fiyat istiyordu.İddialara göre BezosNASA Yöneticisi Bill Nelson‘a bir açık mektup yazarak bir takım tekliflerde bulundu. Bunların içerisinde en çok konuşulanıysa, ihalede ortaya çıkan ve neredeyse yarı yarıya olan bu fiyat farkını, arazi geliştirme projelerinin 2 milyar dolarlık kısmını üstlenerek kapatmayı ve orta yol bulmayı teklif etmesi oldu.

Jeff Bezos

Jeff Bezos‘un bu teklifi de reddedilince, Ağustos ayında mahkeme yoluna gitmeyi seçti. Mahkeme tutanağına göre Bezos, NASA‘nın HLS programı kapsamındaki teklifleri değerlendirmesi için “hukuka aykırı ve uygunsuz” dedi. Aradan 6 ay geçtikten sonra ABD Federal İddialar Mahkemesi Yargıçlarından Richard Hertling, uygunsuz bir durum olmadığına karar verdi.

Mahkeme Jeff Bezos’u haksız buldu!

Tabii bu karar şu an için mühürlü durumda. Yani kimin kazandığı söylenmiyor. Ancak Elon MuskCNBC muhabiri Michael Sheetz‘in Tweet‘inin altına 1995 tarihli Judge Dredd filminden bir fotoğraf paylaşarak durumu daha fazla saklayamadı.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli