G-0E1XE7YSTRABD ve Çin, iklim değişikliği konusunda iş birliği yapacak! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Facebook muhbirinden bir ifşa daha! ‘Zarar veriyor’

e
sv

ABD ve Çin, iklim değişikliği konusunda iş birliği yapacak!

13 Kasım 2021 12:44
Dünyanın karbon emisyonlarına en çok sebep olan ülkeleri ABD ve Çin, sürpriz olarak nitelendirilebilecek bir adım attı. İki dünya devi, emisyonu azaltmak için anlaşmaya vardı. İşte detaylar...

Dünyadaki karbon emisyonunun en büyük üreticileri Çin ve ABD, bu durumu değiştirmek için masaya oturdu. İki ülke, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi sırasında sürpriz bir kararla anlaşma yaptıklarını, iklim konusunda iş birliğini artıracaklarını duyurdu.

Glasgow’da devam eden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde (COP26) yapılan anlaşma, ABD ve Çin heyetinin sözcüleri tarafından duyuruldu. Ülkeler, 2020’li yıllarda emisyon azaltma hedeflerini güçlendirmede, ormansızlaşma ve karbon emisyonlarını azaltmada birlikte çalışacakları bir anlaşmaya vardılar.

Karbon Emisyonu Nedir - Mühendis Beyinler

Açıklamalara göre her iki ülke de Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerinden biri olan küresel ısınmayı 1.5 santigrat derecenin altında tutmaya çalışacak. Ayrıca iki ülke, iklim değişikliği konusunda pek çok noktada iş birliği yapacaklarını belirtti.

Ek olarak Çin’in kömür üretimini azaltacağı, ABD’nin ise önümüzdeki 15 yıl içinde karbon içermeyen elektrik üretimine geçeceği anlaşmada vurgulandı.

Çin heyetinin sözcüsü Xie Zhenua yaptığı açıklamalarda, “İklim değişikliği giderek daha acil bir sorun hâline geliyor. Bu işbirliğinin bu sorunlarla mücadelede başarıya ulaşmaya yardımcı olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullanırken ABD İklim Değişiklikleri Elçisi John Kerry, “Dünyanın en büyük iki ekonomisi önümüzdeki on yılda birlikte çalışmayı kabul etti” dedi.

Dünya devi iki ülkenin ‘çocukça’ davranışları kenara bırakarak bu tarz bir anlaşma yapması, iklim değişiklikleri ile mücadelede oldukça önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli