G-0E1XE7YSTRIntel işlemcilerde açık çıktı! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Threader, Twitter’a satıldı!

e
sv

Intel işlemcilerde açık çıktı!

17 Kasım 2021 11:13

Intel’in Goldmont serisi temelli işlemcilerde yeni bir açık sorunu ortaya çıktı. Bu açık sayesinde Hackerlar sistemlere sızıp ele geçiriyor.

Bildiğiniz gibi son dönemlerde hem AMD hemde Intelden işlemcilerinde sürekli yeni açıklar keşfediliyor. Şimdi tekrardan Intel’in düşük boyutlu bilgisayarlara sunduğu işlemcilerde sorun çıktı. 

Açık Goldmont serisinde

söylenen yeni raporlara göre Goldmont ve Goldmont Plus mimarilerinde bu açık keşfedildi. Neyse ki bu mimariler sadece bazı işlemcileri destekliyor. Açıklanan mimariler Apollo Lake, Gemini Lake, Gemini Lake Refresh türündeki Celeron, Pentium ve Atom için yer alıyor. 

Açık, fiziksel olarak bilgisayara erişenlerin bir kaç ayar yapıp işlemciyi debug moduna girmesini sağlamaya ve şifreleme anahtarları gibi sadece sahibin yapabileceği yetkilere sahip oluyor. Sonrasında AntiVirüs’lere farkettirilmeden Virüs yüklenebiliyor. 

Ayrıca bu işlemciler birsürü otomobilin ana sisteminde işlemci olarak da bulunuyor. Bu yüzden raporlar Intel’e de gönderildi. Kullanıcılar bu sorunun UEFI BIOS ile çözülebileceğini, bir an önce ani bir güncelleme isteniyor.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli