G-0E1XE7YSTRDünyanın en hızlı bilgisayarı! Saniyede 440 katrilyondan fazla işlem - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Kripto dünyasında bir dolandırıcılık vakası daha!

e
sv

Dünyanın en hızlı bilgisayarı! Saniyede 440 katrilyondan fazla işlem

24 Kasım 2021 13:12
Yılda iki kez güncellenen dünyanın en hızlı süper bilgisayarlar seçkisi TOP500'de Japonya'dan Fugaku, sürdürdüğü birinciliği kasımda rakiplerine kaptırmadı.

Yılda iki kez güncellenen dünyanın en hızlı süper bilgisayarlar seçkisi TOP500’de Japonya’dan Fugaku, sürdürdüğü birinciliği kasımda rakiplerine kaptırmadı.

Üst Performans LinPack (HPL) hız göstergeleri referans alınarak hazırlanan listede Fugaku, saniyede 440 katrilyondan fazla işlem yapma hızına erişti.

Japon Fugaku "dünyanın en hızlı bilgisayarı" konumunu korudu

Yakaladığı 442,010 teraflop hızla Fugaku, en yakın rakibi ABD’li rakibi Summit’ten 3 kat daha fazla hesaplama ve en hızlı işlemde liderliğini korudu.

Fujitsu üretimi A64FX 48C 2,2 GHz işlemciyle desteklenen 7,6 milyondan fazla çekirdeğe sahip Fugaku, yakaladığı bu verilerle bir kez daha dünyanın en hızlı süper bilgisayarı unvanını elde etti.

Japonya, Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarını Üretecek

Elektronik devi Fujitsu sponsorluğundaki Fugaku süper bilgisayarı, Kobe şehrindeki Rikagaku Araştırma Enstitüsünde (RIKEN) işletiliyor.

RIKEN’in bilim direktörlerinden Matsuoka Satoşi, Fugaku’nın bir kez daha ileri performansını ispat ettiğini ve süper bilgisayarın karbonsuzlaşma faaliyetlerinde kullanılmasını hedeflediklerini bildirdi.

Fugaku Supercomputer delivered to Riken scientific research institute of  Japan - Geeky Gadgets

Fugaku, Japon dilinde “varlıklı zirve” anlamına geliyor.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/dunyanin-en-hizli-bilgisayari-saniyede-440-katrilyondan-fazla-islem-6643738
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli