G-0E1XE7YSTREn güçlü teleskop: James Webb uzay teleskobu fırlatıldı! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

GTA V, rekora doymuyor: Twitch’in en fazla izlenen oyunu oldu!

e
sv

En güçlü teleskop: James Webb uzay teleskobu fırlatıldı!

25 Aralık 2021 20:07
Dünyanın her yerinden uzun bir süredir takip edilen James Webb Uzay Teleskobu projesi, sonunda hayata geçirildi ve geçtiğimiz saatlerde uzaya fırlatıldı. İşte detaylar...

Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olacak uzay teleskobu, Fransız Guyanası’nda ESA’nın(Avrupa Uzay Ajansı) uzay merkezindeki fırlatma rampasından Arianespace’in Ariane 5 roketiyle gönderildi.

Evren ile ilgili birçok gizemi çözeceği düşünülen James Webb Uzay Teleskobu projesi, NASA önderliğinde olsa da 15 farklı ülkenin katılımıyla gerçekleşti.

13.6 milyar yıl öncesine dair bilgiler sunması beklenen ve yaklaşık 30 yıllık bir çalışmanın ürünü olan teleskop, genişliği nedeniyle roketin içine katlanarak yerleştirildi.

Birçok bilim insanına göre fırlatma günü, evrenin değiştiği gün olarak anılıyor. James Webb Uzay Teleskobu, diğer bir söylemle zamanda yolculuk yapacak. Şu ana kadar evren hakkında bildiğimiz tüm bilgilerin kaynağı olan Hubble Teleskobu‘ndan yaklaşık 100 kat güçlü olan Webb, menzil olarak 13,5 milyar yıl ötesini görebilecek.

18 tane altıgen aynadan oluşan Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’na göre yaklaşık 7 kat daha fazla ışık toplayabilecek. Uzay teleskobu aynı zamanda Hubble’dan çok daha uzak bir konuma gönderilecek.

Şimdiye kadar geliştirilen en büyük uzay teleskobu olan Webb, Dünya’dan yaklaşık 1.5 milyon kilometre uzakta olan ve L2 olarak bilinen ikinci Lagrange noktasında görev yapacak. Teleskobun görev yapacağı konuma ulaşması ise 29 gün sürecek.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli