G-0E1XE7YSTRAlexa bir çocuğun hayatına mal oluyordu: Prize dokun meydan okuması - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Çin, Elon Musk’ı Birleşmiş Milletlere şikayet etti!

e
sv

Alexa bir çocuğun hayatına mal oluyordu: Prize dokun meydan okuması

29 Aralık 2021 14:35
Amazon'un akıllı sesli ev asistanı Alexa, 10 yaşındaki küçük bir çocuğun neredeyse canına mal oluyordu. Alexa, çocuktan gelen komuta karşı "Prize dokun" önerisinde bulundu.

Amazon’un yapay zeka tabanına sahip olan sesli asistan Alexa neredeyse bir çocuğun ciddi sorunlara, yaralanmasına ve hatta ölümüne yol açmak üzereydi. Olay 10 yaşında olan küçük kızın Alexa’dan iyi bir meydan okuma istediğini söylemesiyle gerçekleşti.

Alexa, şu şekilde cevap verdi:

“Şarj cihazını elektrik prizine yarıya kadar yerleştir ve açıkta kalan uçlarına madeni parayla dokun”

-Akıllı ev asistanı Alexa

Ancak neyseki olay gerçekleştiği zaman odanın diğer tarafında da küçük kızın annesi bulunuyordu ve kız Alexa’nın komutunu gerçekleştirmek üzereyken annesi küçük kızı çekip Alexa’nın komutunu yapmasına engel oldu ve kızını kurtardı.

TikTok’tan geliyor

Kristin Livdahl adlı 10 yaşındaki küçük kızın annesi olan kişi Twitter da yaşadığı bu trajik olayı sosyal medyadan duyurdu. Amazon ise Tweet’i gördüğünde diğer kullanıcıların da böyle bir sorun yaşamaması için tüm Alexa sistemlerine böyle bir aktivite önermeyecek şekilde gerekli güncellemeler gönderdi.

Eğer Alexa’nın dediği olsaydı:

Ancak tabiki bu fikir Alexa’dan çıkmadı. Alexa ilk satın alındığı zaman açıldığında kullanıcısından internet bağlantısı ister. Kullanıcısı interneti Alexa’ya bağladığı zaman Alexa çalışmaya başlar ve, kullanıcıdan bir komut aldığında buna dair sonuçları bağlı olduğu internetten aratır. Küçük kızın annesi de bu olayı aslında internet yüzünden yaşadı. Çünkü Alexa, bu meydan okumayı internetten bulmuştu.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli