G-0E1XE7YSTRAndroid 12, 2G bağlantılarının fişini çekiyor - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Xbox, geriye uyumluluk sistemi için 76 adet oyunu birden Game Pass’a getirdi

e
sv

Android 12, 2G bağlantılarının fişini çekiyor

18 Ocak 2022 16:54
Popüler yazılım ve donanım şirketi Google, Android içinde tarihi bir adım atıyor. 2G'yi tarihe karıştıracak adım sayesinde, Google 2G'nin fişini çekecek.

2G ağ bağlantılar neden kapatılıyor?

2020 yılından beri 2G ağ bağlantılarının fişinin çekilmesini isteyen Electronic Frontier Foundation, Android 12 işletim sisteminde bulunan özellik sayesinde Google’ı övmeye başladı. Google ve EFF’in 2G bağlantılarını neden sevmedikleri ise büyük bir merak konusu.

Oldukça eski bir bağlantı teknolojisi olan 2G bağlantılar artık birden fazla sorunlara yol açıyor. Açıklamalara göre ciddi derecede gizlilik sorunları oluşturan 2G bağlantıları güvenli değil. ABD’de 3G ağlar bile dahil tarihe karıştırılırken 2G bağlantıların ise halen kullanılması güvenlik tehditi oluşturuyor.

EFF 2G ile ilgili bir açıklamada yaptı:

“2G ile ilgili iki ana sorun var. İlk olarak, kule ile cihaz arasında saldırgan tarafından aramaları veya metin mesajlarını kesmek için gerçek zamanlı olarak kırılabilen zayıf şifreleme kullanır… 2G ile ilgili ikinci sorun, kulenin telefona kimlik doğrulamasının yapılmamasıdır. Bu da herkesin sorunsuz bir şekilde gerçek bir 2G kulesinin kimliğine bürünebileceği ve 2G protokolünü kullanan bir telefonun asla daha akıllı olmayacağı anlamına gelir.”

-EFF

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli