G-0E1XE7YSTRAMD, işlemci pazarında en iyisi oldu - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

PS Store coşturdu: eklentilerde %50’ye varan indirimler!

e
sv

AMD, işlemci pazarında en iyisi oldu

10 Şubat 2022 16:12
Popüler ekran kartı ve işlemci gibi donanım ürünleriyle ün kazanmış olan şirket AMD, işlemci sektöründe ortalığı kasıp kavuruyor. AMD, liderliğe yerleşti.

AMD liderlikte

Geçen yılın dördüncü çeyrek araştırmalarında görülenlere göre AMD’nin x86 işlemci pazarındaki o zamanki payı yüzde 25.6 ile rekor kırmıştı. Şimdi ise yıl bazında 4 puanlık bir yükseliş AMD tarafından yakalandı. Intel ise yüzde 74.4 ile 1 puan kaybetti.

Nesnelerin İnterneti ve konsollar hariç olarak yapılan araştırmalara göre AMD %24, Intel yüzde 70, ARM ise yüzde 6-7 civarlarında bir pay elde etti. Özellikle Apple M1 işlemciler, ARM tabanlı dizüstü ve Chromebook modellerinin artışı dengelerde büyük bir değişiklik yaşatacak gibi görünüyor.

Masa üstü segmentine baktığımız zaman da AMD’nin yüzde 16.2 pazar payına kötü bir şekilde gerilediğini görüyoruz. Burada çip krizinin büyük bir etki ettiği belirtiliyor. Taşınabilir sistemler segmentinde yüzde 21.6 paya doğru gerilerken, sunucu segmentinde ise yüzde 10.7 pay şuanlık görülüyor. Bazı kaynaklar bu payın yüzde 18 civarlarında olduğunu düşünüyor.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli