G-0E1XE7YSTRKutupları sıcak hava dalgası vurdu: Anormal sıcaklıklar ölçüldü! - Teknoloji Dünyası Net

Sıradaki içerik:

Adidas Logosunu Değiştiriyor! Tepkiler büyük…

e
sv

Kutupları sıcak hava dalgası vurdu: Anormal sıcaklıklar ölçüldü!

25 Mart 2022 17:01
Antarktika ve Kuzey Kutbu, sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. İki konumda da anormal sıcaklıklar ölçüldü. İşte detaylar...

Dünya üzerindeki en soğuk iki nokta olan Kuzey Kutbu ve Antarktika, sıcak hava dalgasının etkisine girdi. İki kutupta da normalin üstünde sıcaklıklar ölçüldü.

Bildiğiniz üzere Kuzey Yarım Küre(Türkiye’nin bulunduğu yarım küre) yaza yaklaşırken, Güney Yarım Küre(Antarktika’nın bulunduğu yarım küre) kışa girer. Ancak, her iki kutup bölgesi de aynı anda sıcak hava dalgalarına yakalandı. Bu beklenmeyen durum, araştırmacıları şaşırttı.

Antarktika Platosu’ndaki İtalyan-Fransız Concordia araştırma istasyonunda genel ortalamanın yaklaşık 22°C üzerinde ısınmalarla birlikte şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık olan -12.2°C ölçüldü. 

Kuzey Kutbu’nda ise bazı bölgelerde 10°C’ye varan sıcaklıklar tespit edildi.

“Antarktika’da ve Kuzey Kutbu’nda, deniz buzu ve permafrost üzerindeki etkiler ve ortaya çıkan iklim geri bildirimleri de kayda değer. Bunlar olağandışı olaylardır ancak düzenli olaylar haline gelirlerse her iki bölgeyi de önemli ölçüde etkilerler.”

-Grantham İklim Değişikliği ve Çevre Enstitüsü’nün eş direktörü Profesör Martin Siegert

Kutup bölgeleri, dünyanın geri kalanına kıyasla çok daha hızlı ısınıyor. Küresel ısınma, tüm dünyada buzulların erimesiyle okyanusların su seviyesini arttırırken, doğal su kaynaklarını da hızla tüketiyor.


Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak : https://newatlas.com/environment/record-setting-heatwaves-antarctic-arctic/
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli